Olejek z oregano – cud natury
Tradycyjnie używany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, stosowany jest też w przeziębieniu i grypie. Wiele osób uważa go za doskonałą alternatywę dla syntetycznych leków. Ale czy naprawdę działa?
Olejek z oregano to naturalny suplement ziołowy, znany ze swojego antywirusowego i przeciwzapalnego działania. Unieczynnia bakterie i grzyby, uszkadza ich błony komórkowe, uniemożliwiając rozmnażanie. Jest też aktywnym antyoksydantem. Zawiera szereg składników, które mogą korzystnie działać w przypadku infekcji, np. kwas rozmarynowy, tymol, karwakrol, sabinen, linalol, p-cymen czy terpinen (dwa ostatnie składniki znajdziesz także w olejku z drzewa herbacianego). Karwakrol potrafi zatrzymywać rozwój wielu typów bakterii. Tymol jest naturalnym środkiem przeciwgrzybiczym, a do tego wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu i chroni przed toksynami. Kwas rozmarynowy to potężny antyoksydant, chroniący komórki przed uszkodzeniami. Można go dostać w kilku postaciach: olejku aromaterapeutycznego (do użytku zewnętrznego) lub suplementu w kapsułkach czy toniku (te postacie można przyjmować doustnie).
Co o olejku z oregano mówią naukowe badania?
Olejek z oregano kiedyś był po prostu zalecany przez zielarzy i traktowany jako element medycyny alternatywnej. Ale dziś ma „legalny paszport” do świata nauki: został wielokrotnie przebadany przez różne ośrodki naukowe. Przykładowo, naukowcy z College of Pharmacy, Hubei University of Traditional Chinese Medicine stwierdzili, że olejek z oregano, zwłaszcza pozyskiwany z liści, ma silne właściwości antyoksydacyjne. Z kolei naukowcy z Departamentu Mikrobiologii i Parazytologii, Uniwersytetu Federal de Santa Maria w Brazylii zauważyli, że olejek z oregano potrafi hamować namnażanie się wirusów. Badania były wprawdzie prowadzone na wirusach, zamkniętych w probówkach, ale w żywym organizmie olejek także zachowuje swoje właściwości.
Antywirusowe działanie olejek z oregano zapewnia obecności karwakrolu. Sam karwakrol też zabija wirusy, ale w olejku, w połączeniu z innymi jego składnikami, jest znacznie skuteczniejszy w zwalczaniu wirusów przeziębienia i grypy. W jednym z innych badań, uczestnicy psikali gardło sprayem, łączącym olejki z oregano, mięty i eukaliptusa. Po ok. 20 minutach notowali znaczne zmniejszenie bólu, drapania i kaszlu. Badacze ze School of Medicine, Shahid Beheshti University of Medical Sciences w Tehranie udowodnili, że olejek z oregano ma właściwości przeciwbólowe, dlatego pomaga na ból gardła czy towarzyszący grypie ból mięśni.
Co potrafi olejek z oregano? Jak działa?
Olejek ten ma całe mnóstwo zalet:
– Jest naturalnym antybiotykiem i zwalcza bakterie. Jest szczególnie skuteczny w przypadku bakterii Staphylococcus aureus, odpowiedzialnych za wiele infekcji, od zatruć pokarmowych, przez infekcje dróg oddechowych, po infekcje skórne. Zwalcza także bakterie Pseudomonas aeruginosa and E. coli, wywołujące infekcje dróg oddechowych oraz infekcje układu moczowego.
– Działa przeciwzapalnie. Zawdzięcza to aktywności karwakrolu. Zmniejsza stany zapalne zarówno wewnątrz (oskrzela), jak i na zewnątrz ciała (uszkodzenia skóry, rany).
– Działa przeciwbólowo. Tę zdolność także zawdzięcza karwakrolowi. I w tym zakresie także działa wewnętrznie i zewnętrznie. Niektóre badania sugerują, że jego przeciwbólowe działanie jest wręcz porównywalne do działania środków przeciwbólowych, aczkolwiek siła tego działania jest zależna od ilości spożytego olejku.
– Silny antyoksydant. To znaczy, że składniki olejku chronią komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki. A to jednocześnie podnosi ich odporność na działanie innych szkodliwych czynników. Dzięki temu sprawniej bronimy się przed infekcjami i szybciej zdrowiejemy z tych, które złapaliśmy. Wolne rodniki są wszędzie, bo nie tylko atakują nasze komórki z zewnątrz, z zanieczyszczeń, dymu i smogu, ale także powstają w samym organizmie, jako efekt uboczny przemiany materii. Olejek z oregano jest antyoksydacyjnie aż 42 razy silniejsze, niż np. jabłko. A że jest silnie skoncentrowany, wystarczą bardzo małe jego ilości.
– Skarbnica witamin. Olejek z oregano jest doskonałym źródłem przeciw przeziębieniowej witaminy C, zawiera witaminy A i E, a także cynk, magnez, żelazo, potas, mangan, miedź.
– Dodatkowe zalety zdrowotne. Olejek z oregano potrafi znacznie więcej, niż tylko zwalczać przeziębienia. Pomaga obniżać poziom cholesterolu, jeśli zażywa się go po posiłku (tak działa karwakrol i tymol). Zwalcza grzyby. Potrafi się rozprawić z grzybami z rodziny candida (wywołują infekcje intymne oraz grzybicę jamy ustnej). Przeciwko grzybom z rodziny candida olejek z oregano jest skuteczniejszy, niż jakikolwiek inny olejek. Działa korzystnie na zdrowie układu pokarmowego, bo zwalcza żyjące w nim pasożyty. Pomaga też chronić jelita przed schorzeniem, zwanym cieknącym jelitem i zmiesza ilość bakterii e.coli w jelitach. Jako silny antyoksydant, może mieć nawet działanie antynowotworowe! Karwakrol potrafi hamować wzrost komórek nowotworowych.
Jak stosować olejek z oregano?
Można stosować go na kilka sposobów.
– Jeśli kupujesz czysty eteryczny olejek aromaterapeutyczny, pamiętaj, że nie wolno go spożywać bezpośrednio. Możesz natomiast wkroplić kilka kropel do dyfuzora z chłodną parą, kominka aromaterapeutycznego czy naczynia z gorącą wodą. Unoszące się w powietrzu opary olejku z oregano dezynfekują pomieszczenie, a przez to także drogi oddechowe i gardło. Pomagają też walczyć z kaszlem.
– Jeśli stosujesz olejek na skórę, bo chcesz zwalczyć bóle mięśni lub skórna infekcję, 3 krople olejku z oregano rozprowadź w łyżce stołowej oleju bazowego (np. kokosowego lub oliwy z oliwek) i dopiero wtedy wmasuj w obolałe miejsce. Inna wersja: na jedną łyżeczkę oliwy bierz jedną kroplę olejku z oregano. Takie stężenie olejku w smarowidle będzie dla skóry bezpieczne.
– Do płukania gardła: najpierw upewnij się, że olejek, który stosujesz, nadaje się do użytku doustnego. Kilka kropel olejku z oregano lub dwie łyżeczki alkoholowego wyciągu z oregano rozprowadź w szklance wody o temperaturze pokojowej i płucz gardło przez minutę. Wodę wypluj. Możesz też mieszankę wody i olejku wlać do butelki z atomizerem i psikać mgiełką gardło 5 razy dziennie.
– Pod język: wpuść kroplę olejku z oregano do małej łyżeczki oliwy z oliwek, wymieszaj. Zapuść 103 krople takiej mieszanki pod język, zatrzymaj kilka minut i wypłucz wodą.
Zasady bezpieczeństwa
Jeśli chcesz stosować olejek z oregano doustnie, musisz to zrobić ostrożnie. Ponieważ jest to silnie działająca substancja, powinnaś zaczynać od najmniejszych możliwych ilości. Najpierw musisz sprawdzić, jak na olejek zareaguje Twój organizm. Jeśli się okaże, że reaguje dobrze, ilość zażywanego olejku możesz stopniowo zwiększać (powoli!).
Uważnie czytaj ulotki, dołączone do suplementów z olejkiem z oregano i przestrzegaj zalecanego przez nie dozowania. Nigdy nie zażywaj większej dawki, niż zalecana w ulotce. Pamiętaj, że dawki mogą się różnić, w zależności od stężenia olejku w suplemencie czy od producenta. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zażywasz olejek z oregano lub wyciąg z oregano, powinnaś zachować właściwy cykl terapeutyczny: co trzy tygodnie kuracji trzeba zrobić tydzień przerwy.
Czy olejek z oregano jest bezpieczny?
Olejek z oregano jest generalnie bezpieczny, ale trzeba zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze, nie zażywaj go i nie stosuj, jeśli masz uczulenie na oregano. Nie stosuj go także, jeśli masz alergię na miętę, bazylię, szałwię lub lawendę. Przy takich uczuleniach możesz zareagować alergią też na olejek z oregano, jako że niektóre składniki są we wszystkich tych olejkach.
Nie zaleca się stosowania olejku, jeśli karmisz piersią, bo brak badań, dotyczących bezpieczeństwa oseska podczas takiej kuracji. Także, jeśli chcesz zastosować go na dziecku poniżej 10 roku życia, zapytaj najpierw pediatrę. Nie zażywaj olejku z oregano, jeśli masz jakiekolwiek problemy z krzepnięciem krwi lub zażywasz jakiekolwiek leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Kupując olejek, wybieraj olejki dobrych, znanych firm – to jedyna gwarancja, ze kupisz olejek wysokiej jakości, bez dodatków czy zanieczyszczeń.
Efekty uboczne stosowania olejku z oregano
Olejek z oregano jest generalnie bezpieczny, ale trzeba zachować pewne środki ostrożności. Po pierwsze, nie zażywaj go i nie stosuj, jeśli masz uczulenie na oregano. Nie stosuj go także, jeśli masz alergię na miętę, bazylię, szałwię lub lawendę. Przy takich uczuleniach możesz zareagować alergią też na olejek z oregano, jako że niektóre składniki są we wszystkich tych olejkach.
Nie zaleca się stosowania olejku, jeśli karmisz piersią, bo brak badań, dotyczących bezpieczeństwa oseska podczas takiej kuracji. TakżeNawet, jeśli nie masz alergii na olejek z oregano, pewne skutki uboczne mogą wystąpić podczas kuracji z jego udziałem. Te skutki mogą obejmować objawy ze strony układu pokarmowego: nudności, mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha. Mogą się też pojawiać takie powikłania, jak skłonność do krwawień i gorsze krzepnięcie krwi, zmęczenie, zawroty głowy, bóle głowy, bóle mięśni, zwiększone wydzielanie śliny. Takie efekty uboczne zdarzają się jednak bardzo rzadko. Zazwyczaj są też mało intensywne., jeśli chcesz zastosować go na dziecku poniżej 10 roku życia, zapytaj najpierw pediatrę. Nie zażywaj olejku z oregano, jeśli masz jakiekolwiek problemy z krzepnięciem krwi lub zażywasz jakiekolwiek leki, które wpływają na krzepliwość krwi. Kupując olejek, wybieraj olejki dobrych, znanych firm – to jedyna gwarancja, ze kupisz olejek wysokiej jakości, bez dodatków czy zanieczyszczeń.