fbpx
zgaga jak sobie z nią radzić

Zgaga – jak sobie z nią radzić

Zgaga to dolegliwość, która potrafi spędzić sen z powiek. I to całkiem dosłownie: często atakuje wieczorem lub w nocy i nie daje zasnąć.

Zgaga: jej atak może zacząć się o dowolnej porze i w dowolnych okolicznościach: rano i po południu, po posiłku i na czczo. Na szczęście, zgagi można się skutecznie pozbyć. Do wyboru mamy trzy ścieżki: sposoby domowe, medycynę naturalną i wizytę u lekarza. Większość z nas wybiera je zazwyczaj właśnie w takiej kolejności, po kolejne sięgając dopiero wtedy, kiedy nie pomagają poprzednie.

Zgaga – co to jest? I gdzie pali zgaga?

Żołądek trawi pokarm. Służą mu do tego tzw. soki trawienne, zwane inaczej kwasami. Nic dziwnego – jednym z głównych składników soków trawiennych jest kwas solny. Kwas ten nie robi krzywdy żołądkowi, ponieważ narząd ten jest od środka wyścielony błoną, odporną na działanie kwasu. Jeśli jednak kwas zawędruje w inne miejsce, niż żołądek, może narozrabiać. Na przykład, w przełyku. Przełyk jest wyścielony delikatną śluzówką i kiedy dotrą do niego soki trawienne, zaczną drażnić na śluzówkę – a my czujemy zgagę. A dokładniej uczucie pieczenia, palenia i ból za mostkiem i wyżej oraz/albo w gardle – wszystko zleży od tego, jak wysoko dotarły kwasy. Niektórzy uskarżają się też na metaliczny czy gorzkawy posmak w ustach, są też osoby, które podczas solidnego ataku zgagi czują… pieczenie lub swędzenie uszu!

Zgaga – jak powstaje?

Żołądek od góry zamknięty jest specjalnym mięśniem, zwanym zwieraczem żołądka. Kiedy coś jemy, ten mięsień otwiera się na chwilę i wpuszcza pokarm – a potem znowu się zamyka. I jeśli dobrze działa, treść żołądka (czyli jego zawartość) zostaje tam, gdzie powinna – a my nie mamy zgagi. Zdarza się jednak, że mięsień ten ulega osłabieniu, np. z powodu wieku (z wiekiem wszystkie mięśnie stają się mniej sprawne), zażywania leków rozkurczowych z powodu innej choroby, wskutek przebytej „grypy żołądkowej” z intensywnymi wymiotami – i wtedy treści pokarmowej łatwiej jest wymknąć się z żołądka i zawędrować do przełyku.

Zwieracz przełyku osłabiony bywa też u palaczy papierosów, zwolenników mocniejszych napojów czy osób, które pijają dużo mięty (mięta działa rozkurczowo). W gorszej sytuacji są też tu osoby nerwowe (u nich żołądek produkuje więcej kwasów) oraz ludzie z nadwagą – tłuszcz, gromadzący się na brzuchu, wystaje nie tylko na zewnątrz. Warstwa tłuszczu zbiera się też po wewnętrznej stronie brzucha i uciska żołądek, wypychając jego zawartość ku górze. I nawet, jeśli zwieracz żołądka działa sprawnie, wypychanie to może spowodować, że treść żołądka i tak powędruje do przełyku. Wędrówce treści sprzyja też przejadanie się (wtedy rośnie ciśnienie w żołądku) i kładzenie się spać z pełnym brzuchem.

zgaga daje popalić młodej blondynce, aż dym jej idzie uszami

Jak długo trwa atak zgagi?

To sprawa indywidualna. Jednym wystarczy wypicie szklanki wody, by spłukać kwasy z przełyku i sprawić, że zawartość żołądka się rozrzedzi (więc będzie mniej kwaśna) i po problemie – zgaga mija. Jeśli jeszcze będzie to szklanka ciepłej wody, rozluźni żołądek i rozrzedzone kwasy szybciej go opuszczą. Inni jednak mają albo gorszą motorykę układu pokarmowego, wtedy zawartość żołądka wolniej go opuszcza. Albo ich żołądki produkują więcej kwasu solnego, a zwieracz jest słabszy, więc atak zgagi potrafi trwać nawet kilka godzin – a najczęściej do momentu, kiedy czegoś z tym nie zrobią.

Czy możliwa jest zgaga po tabletkach przeciwbólowych?

Jak najbardziej! Zwłaszcza, jeśli są to tabletki z grupy leków niesterydowych przeciwzapalnych (czyli NLPZ). Leki te są znane z tego, że podrażniają śluzówkę żołądka i prowokują do większej produkcji kwasów. Dlatego, wkrótce po ich zażyciu, może wystąpić atak zgagi. Jeśli bierzesz takie leki rzadko, raz na jakiś czas (np. podczas bolesnej miesiączki), wystarczy zgagę zneutralizować (sposoby poniżej). Ale jeśli bierzesz je często (np. z powodów bólu stawów), musisz koniecznie chronić nie tylko przełyk, ale i żołądek przed ich działaniem! Jak? Czytaj akapit o wizycie u lekarza.

Zgaga – jak sobie pomóc?

Jest kilka domowych metod, które się sprawdzą. Jeśli nie pomaga nam wypicie szklanki ciepłej wody, warto sięgnąć po sodę oczyszczaną – taką, jakiej używa się do pieczenia. Alkalizuje (czyli sprowadza odczyn zasadowy) zawartość żołądka. Przygotuj napój z połowy szklanki ciepłej wody i połowy łyżeczki sody. Po wypiciu (smak jest neutralny) zgaga odchodzi jak ręką odjął.

Alkalizująco na zawartość żołądka działają też migdały (często wystarczy już zjedzenie kilku), rodzynki, słodka śmietanka, kasza jaglana, szklanka kefiru lub maślanki (nie mleka! mleko może zaostrzyć objawy).

Warto też na co dzień pić ziołowe herbatki, usprawniające trawienie, wydzielanie żółci oraz przyspieszające motorykę układu pokarmowego.

Poza tym, po obfitym posiłku nie kładź się do łóżka przez przynajmniej dwie godziny (czyli dopóki żołądek jest pełen) i nie pij niczego bezpośrednio przed snem (rozrzedzona zawartość żołądka będzie bardziej płynna i łatwiej jej będzie wędrować).

Zgaga – co może medycyna naturalna? Czy pomaga pozbyć się zgagi?

Ze wszystkich metod naturalnych, zgagę najskuteczniej zwalcza działa technika Bowena. Terapia taka działa na trzy sposoby.

Po pierwsze, usprawnia działanie mięśnia, zamykającego żołądek. Technika Bowena sprawia, że zwieracz  lepiej pracuje, sprawniej się rozkurcza i kurczy; jest bardziej ścisły i przestaje przepuszczać treść żołądkową.

Po drugie, technika Bowena, poprzez swoje działanie na układ nerwowy, reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych – czyli zmniejsza ich produkcję, jeśli jest ich za dużo. Pamiętaj, że często zwiększona ilość kwasów jest właśnie efektem napięcia nerwowego i stresu. Dzięki technice Bowena dochodzi do samoregulacji i jeśli kwasów było za dużo ze względu na nerwy, przestają być produkowane w nadmiarze. To efekt synergii: znika zgaga i jednocześnie uspokaja się układ nerwowy.

Dla ludzi znerwicowanych technika Bowena jest idealnym sposobem na poradzenie sobie ze zgagą!

I po trzecie, technika Bowena potrafi przyspieszyć i usprawnić motorykę układu pokarmowego (czyli pracę jelit), dzięki czemu zawartość żołądka będzie go sprawnie opuszczać, zamiast w nim zalegać.

Walce ze zgagą poświęcona jest specjalna procedura (w wersji podstawowej i odwróconej), wykonywana w okolicy brzucha. Można (i warto) obok procedury przeciwko zgadze, wykonać procedury, usprawniające pracę woreczka żółciowego i wątroby – aby ogólnie usprawnić procesy trawienne.

Dobra wiadomość dla przyszłych mam: technika Bowena jest skuteczna w przypadku zgagi, pojawiającej się w ciąży. A do tego absolutnie bezpieczna dla mamy i dziecka.

Zgaga – kiedy do lekarza?

Jeśli zgaga pojawia się często (kilka razy w tygodniu) warto skorzystać z porady lekarskiej. Zgaga jest nie tylko nieprzyjemna, bywa też groźna. Jeśli jest częsta i przewlekła – może grozić uszkodzeniami śluzówki przełyku, a nawet rozwojem zmian nowotworowych.

Co zaproponuje lekarz? Zazwyczaj wypisze receptę na tzw. leki z grupy IPP – czyli inhibitory pompy protonowej. To leki, które hamują wydzielanie kwasów żołądkowych. Jednak, choć są to leki skuteczne, mają skutki uboczne – jak choćby upośledzenie trawienia (mniejsza ilość soków trawiennych musi do tego prowadzić) i w efekcie powstanie niedoborów magnezu czy witaminy B12. Dlatego leki te powinno się brać tylko przez pewien czas (maksymalnie do 6 tygodni), a potem odstawić.

Warto jednak brać IPP, jeśli bierzesz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – podczas takiej kuracji trzeba osłaniać żołądek przed nadmiernym działaniem kwasów. Jeśli jednak zgaga pojawia się tylko od czasu do czasu, lekarz zaleci ci stosowanie środków doraźnie zobojętniających kwas solny w żołądku. Są to zazwyczaj tabletki do ssania lub żucia. Działają od razu. Nie wolno z nimi jednak przesadzać, bo także mogą mieć skutki uboczne, np. wytrącanie się kamieni nerkowych (wapniowych).

 

Interesują Cię naturalne rozwiązania na zdrowotne problemy? Nie przegap więc tych testów:

Terapia Bowena – mądrość komórkowej pamięci

Technika Bowena – dlaczego jest taka skuteczna?

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share