Najlepsze olejki eteryczne na zimowe bolączki
Idzie zima, a wraz z nią pewne typowe dla tej pory roku dolegliwości. Na wiele z nich możesz zastosować najprzyjemniejszą kurację pod słońcem: olejki eteryczne.
Każdy zimę znosi inaczej, to jasne. Ale pewne rzeczy dotyczą właściwie każdego. Jak choćby kwestia wietrzenia: kiedy za oknem trzaska mróz, mniej chętnie otwieramy okna. Efekt? Otaczają nas nie zawsze świeże zapachy, a w niewietrzonych pomieszczeniach gęściej unoszą się w powietrzu wirusy i bakterie.
Albo przeziębienia: trzy czwarte osób skarży się, że w sezonie zimowym zalicza przynajmniej jedną infekcję kataralno-wirusową, czasami więcej. Częściej dopadają nas grypy, spierzchnięte usta, problemy ze stawami (bóle albo sztywność stawów to typowa reakcja na zimno), a skóra robi się sucha i szorstka. Nastroje są raczej minorowe, niektórzy mówią wręcz o nastrojach depresyjnych – co jest związane m.in. z niewielką ilością słonecznego światła.
I na wszystkie te problemy olejki mogą pomóc!
Trudno uogólniać, które z zimowych mieszanek lub metod aplikacji olejków eterycznych będą najlepsze właśnie dla Ciebie, nie wiedząc, jakie konkretnie są Twoje zimowe problemy. Przykładowo, niektóre przeziębienia koncentrują się bardziej w głowie i nosie, z silnym przekrwieniem śluzówek, podczas gdy inne skupiają się bardziej w gardle lub klatce piersiowej. Ale z poniższej listy dopasujesz coś dla siebie. Pamiętaj tylko, aby kurować się z głową, bo olejki eteryczne są silnie skoncentrowane.
Oto najlepsze zimowe olejki eteryczne, które mogą złagodzić Twoje nieszczęścia, gdy pogoda się ochłodzi.
1. Przeciwutleniacze
Cynamon (Cinnamomum zeylanicum)
Goździk (Eugenia caryophyllus)
Eukaliptus wąskolistny (Eucalyptus radiata)
Cytryna (Citrus limon) i Manuka (Leptospermum scoparium)
2. Antydepresanty
Ylang ylang (Cananga odorata)
Pomarańcza (Citrus sinensis)
Mirt (Myrtus communis)
3. Na objawy przeziębienia i grypy
Palo santo (Bulnesia sarmientoi)
Eukaliptus miętowy (Eucaliptus dives)
Sosna zwyczajna (Pinus sylvestrus)
Świerk sitkajski (Picea sitchensis)
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)
4. Na dolegliwości bólowe
Goździk (Eugenia caryophyllus)
Gałka muszkatołowa (Miristica fragrans)
Pieprz czarny (Piper nigrum)
Imbir (Zingiber offinciale).
5. Dezodoryzatory (czyli poprawiacze zapachu)
Grejpfrut (Citrus x pradisi)
Cytryna (Citrus limon)
Pomarańcza (Citrus sinensis)
6. Emolienty (do natłuszczania skóry i odtwarzania jej bariery lipidowej)
Mirra (Commiphora mirra)
Kadzidłowiec (Boswellia carteri)
Zimowa aromaterapia czyli jak aplikować olejki
Aplikacja aromaterapeutyczna to inaczej sposób, w jaki najlepiej stosować olejki, aby uzyskać najlepsze rezultaty (np. czy lepiej używać na ciało, czy wdychać). Niektóre z typowych zimowych zastosowań aromaterapii to ciepłe kąpiele, balsamy i masła do ciała, olejki do ciała, dyfuzory i inhalatory.
Aromaterapeutyczne kąpiele
Ciepłe kąpiele są właśnie zimą szczególnie lecznicze i przyjemne. Sprawdzą się w przypadku dreszczy lub gdy mróz Cię wyziębił aż do szpiku kości.
Po napełnieniu wanny wodą możesz dodać do niej olejki. Ale uważaj: nie dodawaj olejków skoncentrowanych! Najpierw rozprowadź je w neutralnym nośniku, np.takim jak olej roślinny, gliceryna roślinna, a nawet mleko (tylko tłuste, a nie beztłuszczowe). Wtedy rozproszą się skuteczniej w wodzie. Jeśli dodasz je bezpośrednio do wanny, będą unosić się na wodzie w postawi małych kropelek. Nie chcesz, aby te małe kropelki olejków eterycznych miały bezpośredni kontakt z twoją ciepłą skórą, bo mogą ją podrażnić. Odpowiednia ilość to 4-8 kropli olejków na kąpiel (osoby o wrażliwej skórze powinny używać mniej kropli).
Używaj do kapieli tylko tych olejków, które są uważane za niedrażniące dla skóry i pamiętaj, że ciepła woda może zwiększyć ryzyko podrażnień. Na przykład, nie używaj goździków ani cynamonu do kąpieli.
Jeśli porządnie przemarzłaś, rozprowadź olejki w oleju sezamowym albo oliwę z oliwek, mają dodatkowe działanie rozgrzewające. Jednak pamiętaj: im więcej oleju dodasz, tym tłustsza będzie kąpiel, a po wyjściu – Twoja skóra.
Balsamy, olejki i masła do ciała
Balsamy, masła do ciała i olejki do ciała mogą nie tylko zapewnić ochronę przed zimnem i wiatrem, a także nawilżyć i odżywić skórę. Są też sposobem na przedłużenie szczęścia i działania olejków – bo posmarowana nimi skóra jeszcze długo będzie wspaniale pachnieć. Poza tym, olejki, masła i balsamy mogą wydawać się nieco przyciężkie latem; podczas zimnych, suchych miesięcy zimy natomiast mają zdolność do ogrzewania, nawilżania i łagodzenia skóry.
O różnicy między dobrym a wspaniałym balsamem, masłem lub olejem może zadecydować… wybór nośnika! Olejki z awokado, nasion marchwi, kokosowy i arganowy nawilżają i łagodzą suchą, wysuszoną skórę. Masło shea i masło kakaowe, często występujące w naturalnych balsamach, są doskonałymi emolientami. Arnika i olejek szafranowy są dobre na dolegliwości bólowe. Dodaj więc do nośnika te olejki z wymienionych wyżej, które są Ci akurat potrzebne, w zależności od tego, z czym się właśnie borykasz (bóle czy sucha skóra).
To ważne: upewnij się, że używasz bezpiecznego rozcieńczenia olejków. Zasady są takie:
- stosuj rozcieńczenie 3 procent w przypadku produktów, nakładanych na określone, ograniczone obszary ciała.
- stosuj rozcieńczenie 1-2 procent dla olejków, które nakłada się na duże partie ciała (np. olejek do masażu, balsam, krem, masło do ciała).
- stosuj rozcieńczenie 1-procentowe dla dzieci, osób starszych i osób z wrażliwą skórą lub osłabionych.
Bardzo fajnym pomysłem jest wymieszanie kilku kropel olejków antydepresyjnych z gęstym nośnikiem i noszenie tej mieszaki przy sobie w malutkim naczynku (np. po balsamie do ust). Zawsze, gdy humor Ci się psuje, smarujesz sobie taką antydepresyjną dawkę olejku na nadgarstkach i możesz się dyskretnie nimi inhalować w potrzebie. Ponieważ masz tu do czynienia ze stosowaniem punktowym, możesz sobie pozwolić na trzyprocentowe stężenie olejku w antydepresyjnym mazidle.
Olejki dyfuzorowe
Olejki dyfuzorowe można stosować do usuwania nieświeżych zimowych zapachów, dezynfekcji i rozjaśniania nastroju. Wiele olejków eterycznych może jedynie maskować nieprzyjemne zapachy, natomiast olejki cytrusowe potrafią złe zapachy dosłownie usuwać. Jeśli chcesz więc odświeżyć powietrze, sięgaj zawsze po olejki cytrusowe lub ich mieszanki.
Jeśli jednak Twoim zamiarem jest wzmocnienie odporności, sięgnij po olejki z listy przeciwutleniaczy. Wystarczy dosłownie kilka kropel (3-6, jeśli są to olejki proste, 2-4 jeśli są to energetyczne mieszanki) olejku w dyfuzorze, by odczuć ich pozytywne działanie. Możesz też użyć olejków eukaliptusowych lub świerkowych, jeśli chcesz oczyścić zatkane zatoki i złagodzić inne objawy przeziębienia. Na przykład, eukaliptus miętowy jest bogaty w substancje, które świetnie działają na rozluźnienie i oczyszczanie gęstego śluzu.
Interesują Cię zagadnienia, związane z aromaterapią? Nie przegap więc tych tekstów:
Aromaterapia – czym jest i komu może pomóc?
Olejki eteryczne na kaszel czyli aromaterapia w przeziębieniu