olejek eteryczny do aromaterapii

AROMATERAPIA

Cudowny dar świata roślin

Aromaterapia jest formą medycyny naturalnej. Polega na leczeniu i zapobieganiu chorobom przy użyciu olejków eterycznych. Terapię tę można stosować samodzielnie, ponieważ naturalne olejki mają właściwości lecznicze. Ale można też sięgać po nią w ramach wspomagania standardowych metod leczenia. Mało kto wie, ale wspomagające zastosowanie aromaterapii może wzmóc działanie innych terapii nawet o 60 proc.!
Olejek eteryczny to ciekły koncentrat, pozyskiwany z pachnących części roślin w procesie destylacji parowej, ekstrakcji, tłoczenia lub wyciskania. Olejki kryją w sobie nieprzebrane bogactwo aktywnych związków chemicznych: ketonów, aldehydów, alkoholi, estrów, laktonów, terpenów i innych związków organicznych. Penetrując do organizmu poprzez układ oddechowy, wpływają na układ limbiczny, który jest powiązany z emocjami, tętnem, ciśnieniem krwi, oddychaniem, pamięcią, stresem i równowagą hormonalną. Niektóre olejki eteryczne sprawdzają się też jako środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, a nawet przeciwbólowe – ze względu na swoje działanie na obwodowy i wewnętrzny układ nerwowy. Trzeba jednak pamiętać, że olejki mają zdecydowanie silniejsze działanie od roślinnych naparów i odwarów. Dlatego, stosując olejki, posługujemy się nie szklankami lub łyżkami, ale kroplomierzem.

Coraz więcej badań udowadnia skuteczność działania olejków eterycznych

Olejki można stosować bezpośrednio na skórę, np. jako składniki olejów i maści; a także w kominkach aromateraputycznych - gdzie działają wyłącznie zapachem.

  •  


    W czasach wzrastającej antybiotykooporności bakterii, konieczne staje się znalezienie alternatywy dla antybiotyków. Wiele badań sugeruje, że mogą to być właśnie olejki eteryczne!

  • Jednym z silnie antybakteryjnych olejków eterycznych jest eteryczny olejek lawendowy. Badania potwierdziły, że jego działanie jest na tyle silne, iż można go stosować w leczeniu owrzodzeń skóry, opornych na konwencjonalne leczenie, a także oparzeń i blizn. Wykazuje aktywność w stosunku do gronkowca złocistego, paciorkowca kałowego, szczepy E. coli, szczepy Listeria monocytogenes czy bakterię Shigella flexneri. Olejek lawendowy radzi sobie tam, gdzie nie radzą sobie takie antybiotyki, jak penicylina, cefalosporyny, wankomycyna, piperacyklina, erytromycyna czy amoksycylina!

  • Eteryczny olejek tymiankowy działa antybakteryjnie dzięki obecności dwóch związków: tymolu i karwakrolu. Dzięki tym substancjom potrafi pokonać bakterie Streptococcus mutans, pyogenes (mogące wywoływać anginę czy inne zakażenia górnych dróg oddechowych), szczepy gronkowca złocistego i K. pneumoniae. Potrafi także pokonać grzyby z gatunku Malassezia furfur, które mogą wywoływać zapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry czy zmiany typu łupieżu pstrego.

  • Eteryczny olejek miętowy samodzielnie nie jest może antybakteryjny tytanem i słabo sobie radzi. Natomiast potrafi wielokrotnie wzmacniać działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze innych olejków eterycznych. Dlatego w walce z bakteriami nie stosuje się go samodzielnie, a w połączeniu z innymi olejkami.
  • Olejek z drzewa herbacianego Melaluleca alternifolia (zwanym olejkiem herbacianym, bardzo skutecznie hamuje namnażanie wirusa opryszczki HSV i skraca czas gojenia się zmian opryszczkowych. Zwalcza też bakterie aureus, E. coli, S. mutans, Listeria monocytogenes czy Pseudomonas aeruginosa. Działa też przeciwgrzybiczo (zwłaszcza w przypadku glabrata i Penicillium expansum), choć nie hamuje wzrostu pleśni Aspergillus nigrum.

  • Eteryczny olejek cynamonowy ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Potrafi nawet hamować namnażanie wirusa grypy! Wykazuje aktywnośc w srosunku do gronkowca złocistego, bakterii E. coli, A. baumannii, P. aeruginosa, krętka boreliozy, E. faecalis, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes, S. mutans. Niektóre badania sugerują, że w stosunku do pewnych bakterii może działać nawet skuteczniej, niż niektóre silne antybiotyki! Trzeba jednak pamiętać, że badań tych jest wciąż jeszcze za mało.
  • Eteryczny olejek goździkowy także działa antywirusowo w przypadku wirusów opryszczki (HSV1 i HSV2). Co ciekawe, doskonale uzupełnia działanie leków przeciwwirusowych, zawierających acyklowir a laki te z kolei wzmacniają działanie olejku. Można go także łączyć z olejkiem cynamonowym, by oba olejki wzmacniały nawzajem swoje działanie antybakteryjne. Olejek goździkowy, nawet bez pomocy innych olejków, radzi sobie z takimi bakteriami, jak Bacillus cereus, E. coli, Listeria innocua, Salmonella typhimurium, S. aureus, L. monocytogenes, C. jejuni. Potrafi także hamować wzrost niektórych grzybów, np. z rodziny Candida albicans czy Aspergillus niger.