Udary i schorzenia neurologiczne

Udar mózgu jest zespołem objawów klinicznych, związanych z nagłymi zaburzeniami czynności mózgu Do zaburzeń tych dochodzi wskutek uszkodzenia krążenia mózgowego. Najczęściej dopadają nas udary niedokrwienne, w których skrzeplina zatyka naczynia krwionośne, uniemożliwiając przepływ krwi. Rzadziej są to udary krwotoczne, w których krew wylewa się poza naczynia i zalewa tkanki mózgu, prowadząc do obrzęku i ucisku. Do zaburzeń czynności mózgu dochodzi zazwyczaj, gdy problemy z ukrwieniem utrzymują się powyżej 24 godzin.

Udary są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności. Niestety, w medycynie konwencjonalnej brak skutecznej koncepcji leczenia skutków udaru. Tu wkracza neurorefleksologia: dla dobra chorego łączy kilka metod (techniki dr. Yamamoto, dr. Wonga), stymuluje punkty neurologiczne na głowie i twarzy pacjenta oraz posługuje się masażem linii czaszkowych. Terapia ta może stanowić cenne uzupełnienie rehabilitacji osób, dotkniętych udarami.

Ale neurorefleksologia to nie tylko rehabilitacja, pomagająca wrócić do sprawności. Może być stosowana także bezpośrednio po udarze! Sprawdzi się w jego ostrej fazie, jako terapia przywracająca prawidłowe ukrwienie i szybko dotleniająca mózg. Zauważalne jest wówczas zmniejszenie obrzęku. Ponadto pomaga zapanować nad emocjami – to ważne, bo udarom zazwyczaj towarzyszą strach i panika. Oczywiście, chory z podejrzeniem udaru musi jak najprędzej trafić do szpitala – to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale gdy już tam trafi i zostanie wdrożona odpowiednia terapia, neurorefleksologia pomoże mu szybciej powrócić do równowagi i usprawniani funkcje fizyczne oraz psychiczne.

Neurorefleksologia to złożona metoda terapeutyczna, która jest także bardzo skuteczna w leczeniu wielu innych chorób neurologicznych: choroby Parkinsona, stwardnienia rozsianego, zawrotów głowy, afazji, zaburzenia wzroku, otępienia, choroby Alzheimera, epilepsji.