Aurikuloterapia

Aurikuloterapia polega na odpowiednim pobudzaniu punktów, leżących na małżowinie usznej. Celem zabiegu jest leczenie schorzeń i dysfunkcji organizmu. Ta metoda terapeutyczna znana jest od wieków.  Jak podaje najstarszy zachowany chiński zapis o akupunkturze Huangdi Neijing, wydany w IV stuleciu p.n.e., w uchu skumulowane są wszystkie kanały energetyczne ciała ludzkiego. Wiedzę tę wykorzystali już starożytni lekarze chińscy, początkowo do celów diagnostycznych, a później terapeutycznych.

W Europie aurikuloterapię rozwijał dr Paul Nogier. Opracował mapę punktów na uchu, odpowiadających organom i strefom ciała oraz udoskonalił techniki terapeutyczne. Jak działa mapa punktów na uchu? Małżowina uszna przypomina swoim kształtem ludzki płód – i gdy na ucho nakładamy miniaturowy schemat płodu, czynne punkty (receptory organów wewnętrznych) znajdują się w miejscach poszczególnych narządów organizmu.


W aurikuloterapii odpowiednie części ucha pobudza się za pomocą nacisku i masażu. Można użyć także bardziej nowoczesnych metod stymulacji, np. bodźców elektrycznych czy laserowych. Metoda ta stanowi dobre uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.

Zakres zaburzeń, w których aurikuloterapia okazuje się pomocna, jest bardzo szeroki. Terapia odnosi duże sukcesy w walce z trądzikiem, cukrzycą, astmą, chorobą wrzodową, skoliozą czy nadciśnieniem. Technika aurikuloterapii przynosi też ulgę w problemach o podłożu psychicznym, np. w depresji czy nerwicach. Aurikuloterapia ułatwia walkę z nadwagą, uzależnieniem od nikotyny lub alkoholu i jest doskonałą metodą w walce z bólem.


U kogo stosować aurikuloterapię?

Aurikuloterapia jest bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie ma absolutnie żadnych niepożądanych skutków ubocznych.