Choć sama osteopatia jest nauką z długą tradycją, osteopatia estetyczna jest gałęzią stosunkowo młodą. Czerpie jednak obficie z długoletniego doświadczenia i głębokiej znajomości funkcjonowania organizmu tradycyjnej osteopatii. Dzięki temu pozwala na tak wnikliwą diagnozę i tak skuteczne postępowanie terapeutyczne, jakie nie są dostępne innym metodom odmładzania manualnego. Właśnie to zintegrowane podejście sprawia, że osteopatia estetyczna daje tak szybkie efekty – bowiem w przypadku liftingu rzeźbiarskiego czas potrzebny na uzyskanie efektów jest znacznie krótszy, niż w innych metodach.
Efekt zabiegów będzie się też utrzymywał dłużej, ponieważ w trakcie zabiegu terapeuta patrzy na odmładzanie systemowo: przygląda się pracy organizmu, stawia diagnozę, a następnie usuwa PRZYCZYNĘ powstawania zmarszczek. Bardzo często przyczyna owa nie znajduje się nawet na samej twarzy!
Jak to możliwe? Najprościej pokazać to na przykładzie: podwójny czy potrójny podbródek lub worki pod oczami powstają, gdy w obrębie twarzy lub szyi dochodzi do zakłóceń odpływu limfy. Osteopata rozumie, że zaburzenia w odpływie limfy są najczęściej spowodowane nieprawidłowościami na poziomie otworu klatki piersiowej (np. przemieszczony obojczyk lub żebra blokują przebieg naczyń limfatycznych) lub szyi (np. kiedy przemieszczeniu ulega krąg szyjny, organizm napina mięśnie, by chronić nadwyrężoną okolicę; mięśnie te formują barierę, która upośledza różne przepływy). I okazuje się, że – by się pozbyć worków i obrzęków – potrzebna jest praca na szyi lub klatce piersiowej. Zdarza się wręcz, że zabiegiem trzeba objąć tak odległe okolice, jak wątroba czy gruczoły dokrewne – bo np. z powodu zaburzeń krążenia dochodzi w nich do zmian, prowadzących do zmian w ogólnym składzie limfy – i to właśnie zmiana jej składu stanowi PIERWOTNE podłoże problemu.
Czasem popracować trzeba z mięśniami, bo ich patologiczne skurcze i zastyganie w utrwalonych pozycjach są główną przyczyną powstawania zmarszczek (zwłaszcza tzw. zmarszczek mimicznych), zaburzeń trofizmu skóry oraz powstawania plam pigmentacyjnych. Spięte mięśnie na różnych głębokościach stanowią bowiem najczęstszą przyczynę problemów z krążeniem (zarówno krwi, jak i limfy) i są podstawą zaburzeń drenażu tkanek miękkich twarzy.
Stres, głębokie negatywne przeżycia, powściąganie emocji, utrzymywanie na twarzy „maski” – to wszystko powoduje, że krew i limfa z trudem docierają do skóry. Jest ona przez to zagładzana, niedotleniana i niewłaściwie oczyszczana – a w efekcie deformacji ulegają włókna kolagenu i elastyny, skóra ma problem z ich naprawianiem i produkcją nowych. Powstają więc zmarszczki, skóra wiotczeje, zmienia się owal twarzy, zaczynają się odkładać fałdy tłuszczowe.
Łagodny, ale precyzyjnie wycelowany dotyk dłoni osteopaty estetycznego potrafi usuwać te wszystkie blokady i nieprawidłowości, niwelując ich przyczynę i dzięki temu przywracając twarzy piękno, a ciału – zdrowie. Praca osteopaty pozwala też przywrócić kościom twarzoczaszki właściwe położenie. To ważne, ponieważ z czasem kości zmieniają swą gęstość, mogą się także delikatnie przemieszczać. Zakłócenie normalnego funkcjonowania, relacji anatomicznych kości twarzoczaszki (zwłaszcza żuchwy) powoduje zaburzenia w funkcjonalnych ruchach kości twarzy – a to wpływa nie tylko na symetrię rysów twarzy, ale też na system drenażu tkanek miękkich.
Osteopatia estetyczna daje widoczne efekty już po 1-2 zabiegach. Tyle wystarczy, aby skóra wyraźnie się wygładziła, a ilość zmarszczek zmniejszyła się. Ale, by efekty były trwałe, zaleca się przyjęcie 6-10 zabiegów. Taką ilość uznaje się za pełen cykl leczenia, ponieważ mięśnie i skóra potrzebują nieco czasu, by przejść głębokie przemiany, skutkujące trwałą poprawą.