fbpx
_olejek z lawendy i lawenda w koszyczku

Do lawendy list miłosny

Lawenda to nie tylko przyjemność dla zmysłów. Od lat zdobywa coraz większe uznanie w świecie nauki.

Lawenda (Lavandula angustifolia, syn. L. officinalis) jest często przedstawiana jako niekoronowana królowa roślin leczniczych. Badania obfitują w dowody na to, że lawenda pozytywnie wpływa na samopoczucie, pozwala lepiej spać, pozytywnie wpływa na pamięć, łagodzi ból, leczy skórę
i działa jako środek ochronny przed owadami.

_olejek lawendowy i sól lawendowa

Skąd się wzięła lawenda

Ta wiecznie zielona, wieloletnia krzewinka wygląda bardzo podobnie do rozmarynu. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. I jak rozmaryn, lubi dobrze przepuszczalną glebę oraz dużo słońca.
Zarówno jej pierzaste, srebrno-zielone liście, jak i purpurowo-niebieskie kwiaty mają zapach świeży, czysty, kwiatowy i słodki.
Krzewy osiągają nawet do metra wysokości i… wyglądają spektakularnie! Zwłaszcza gdy pokrywają rozległe przestrzenie, tworząc olśniewające niebieskie, kwitnące morze. I choć lawenda była pierwotnie rośliną śródziemnomorską, zaskakująco dobrze czuje się nawet w naszym, północno-europejskim klimacie.
Lawendę doceniano już w starożytności. Ślady wciąż pachnącej lawendy znaleziono w grobowcu Tutenchamona.

Ochronna rola lawendy

Lawenda przez wieki służyła (i dalej służy) jako zioło, nadające pościeli i odzieży miłego zapachu. Zawieszano ją też nad drzwiami, aby chronić przed złymi duchami. I ogólnie nieszczęściem: złodzieje z VII wieku myli się w lawendzie po rabunku grobów, by nie dostać dżumy, Nic dziwnego, a rękawicznicy z XVI wieku, którzy perfumowali swoje wyroby tym ziołem, rzekomo nie łapali cholery.
W Hiszpanii i Portugalii tradycyjnie sypano lawendę na podłogach kościołów lub wrzucano ją do ognisk, aby odwrócić złe duchy. W Toskanii przypinanie gałązki lawendy do koszuli było tradycyjnym sposobem na ochronę przed złym okiem. Królowa Anglili Elżbieta I miała codziennie świeżą lawendę w wazonach na swoim stole, a Karol VI, król Francji, nalegał, aby jego poduszka zawsze zawierała lawendę, aby mógł dobrze spać. Ludzie zresztą używają lawendy w poduszkach dzisiaj.
Grecki lekarz Dioskurides pisał, że lawenda przyjmowana wewnętrznie łagodzi niestrawność, ból gardła, bóle głowy, a zewnętrznie oczyszcza rany. Angielski zielarz z XVI wieku, John Parkinson, napisał, że lawenda jest „szczególnie dobra na wszelkie bóle i cierpienia głowy i mózgu”. Lawenda była też stosowana przez lekarzy podczas II wojny światowej do leczenia ran.
Dziś wiemy niezaprzeczalnie, że lawenda rzeczywiście potrafi chronić, ale… nie przed złymi duchami, a przed mikrobami. Jest bowiem silnym środkiem przeciwdrobnoustrojowym i może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom.

Co potrafi lawenda

Korzyści ze stosowania lawendy jest mnóstwo:
– Koi nerwy i poprawia nastrój
Lawenda została uznana za jeden z niewielu alternatywnych środków medycznych, skutecznych w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych.
W kontrolowanych próbach lawenda niosła spokój i obniżała lęk lub związany z nim niepokój, a jej działanie jest wręcz porównywalnie do konwencjonalnych leków przeciwlękowych.
W kontrolowanych badaniach stwierdzono również, że lawenda działa też w przypadku depresji. U pacjentów w hospicjach łagodziła depresję i poprawiała samopoczucie. Gdy podawano ją razem z trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym, lawenda podnosiła skuteczność tego leku.
Zapach lawendy również zwiększał zaufanie interpersonalne.
– Ułatwia zasypianie i promuje głębszy sen
Badania wykazały, że wdychanie oparów lawendy poprawiło sen u osób ciężko chorych lub ciepiących na raka. Studenci z problemami ze snem również oceniali poprawę jakości snu i energii pod wpływem lawendy, a badania pilotażowe wykazały redukcję zespołu niespokojnych nóg.

– Poprawia pamięć
W innych próbach pilotażowych wdychanie oparów lawendy poprawiało pamięć roboczą w stresujących sytuacjach.
– Łagodzi ból
Lawendowy olejek eteryczny może również łagodzić ból w następujących schorzeniach: bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka, bóle miesiączkowe, bóle dolnej części pleców, bóle stawów (spowodowane stanem zapalnym lub przebytymi zabiegami).
– Działa antyseptycznie
Stosowana miejscowo lawenda może leczyć siniaki, oparzenia i rany. Badania wykazały jej szczególną skuteczność w przypadku uszkodzeń okołoporodowych.
– Działa owadobójczo
Miejscowo, lawenda wykazuje również działanie przeciwko pchłom i wszawicy u ludzi i zwierząt.
– Leczy skórę
Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i wspierające procesy gojenia się ran. Poprawia też jej stan i urodę.

Co sprawia, że lawenda ma tak szerokie działanie?

Jak większość roślin leczniczych, lawenda zawiera różne związki aktywne i to połączenie tych związków sprawia, że ta roślina jest zdolna do precyzyjnego dostrajania całego ciała tak, aby działało sprawnie.
Najważniejsze składniki lawendy to: polifenole takie jak kwas rozmarynowy, flawonoidy (takie jak apigenina), lotne aromaty, linalool i octan linalilu (główne składniki łagodzące lęk – znajdują się również w innych relaksujących aromatycznych roślinach, w tym owocach cytrusowych takich jak gorzka pomarańcza neroli), terpeny (eukaliptol i kamforę – znajdują się również w szałwii europejskiej i rozmarynie_.

Właściwy skład olejku lawendowego

Jeśli, kupując olejek lawendowy, masz możliwość sprawdzić jego skład, upewnij się, że zawiera 25 do 38 procent linalolu, 25 do 45 procent octanu linalilu 0.3 do 1.5 procent eukaliptolu. Wtedy będzie to olejek wysokiej jakości, o dobrym działaniu.

Jak stosować lawendę

Najczęściej stosuje się ją w postaci olejku, rozpylanego w postaci sprayu (olejek wymieszany z wodą) lub stosowanego w dyfuzorach (kominkach aromaterapeautycznych lub urządzeniach, produkujących zimną parę). Ale doskonałym sposobem użycia olejku jest też kropienie nim poduszek, aby szybciej zasnąć i lepiej spać. Możesz też smarować olejkiem skórę w miejscu ukąszenia przez owady czy pryskać wodą z olejkiem lawendowym miejsca, w których skóra uległa zainfekowaniu. Używaj świeżej lub suszonej lawendy do herbat i nalewek. Możesz dodawać ją do ciast. Smaruj olejkiem lawendowym nadgarstki i wąchaj je w chwili, gdy potrzebujesz ukoić nerwy. Dodawaj kilkanaście kropel olejku lawendowego do wanny podczas kąpieli. Możesz też po prostu wrzucić do wanny kwiatostany i liście lawendy.
Jeśli hodujesz lawendę i zbierasz własny surowiec, zbieraj liście i kwiaty tuż przed kwitnieniem, aby uchwycić najwyższe stężenie oleju eterycznego

Przepis na tonik lawendowy

Namocz 5 gramów suszonej lawendy w 25 mililitrach 40-procentowego alkoholu. Stosuj dziennie, zażywając 1 łyżeczkę raz dziennie jako środek ogólnie rozluźniający lub 1 łyżeczkę 3 razy dziennie, aby uzyskać dawkę leczniczą (zalecane np. w przypadku problemów ze spadkiem nastroju lub dużym stresem).
Ale też nie przesadzaj. Nadmierne stosowanie lawendy może obniżyć jej skuteczność, bo organizm przyzwyczaja się do wszystkiego. Sprawdź też, jak lawenda działa na Ciebie, bo – jak wszystkie rośliny lecznicze – lawenda może działać różnie na ludzi. Niektórzy są na nią bardziej wrażliwi, na innych nawet duże dawki nie wywrą żadnego wrażenia. Mała ilość może uspokajać, duża może pobudzać – dlatego musisz najpierw trochę poeksperymentować.

Bezpieczeństwo stosowania

Lawenda jest jedną z najbezpieczniejszych roślin do ogólnego użytku; olejek eteryczny ma bardzo niską toksyczność przy stosowaniu we właściwej dawce. Może być zewnętrznie stosowana nierozcieńczona, ale… nie jest wolna od przeciwwskazań.
Na przykład osoby o wrażliwej skórze mogą zauważyć, że lawenda ich skórę podrażnia. Lawenda może także nasilać działanie leków uspokajających lub przeciwdrgawkowych. Nie jest też zalecana młodym mężczyznom w regularnych stosowaniu, ze względu na właściwości zaburzające hormony.

Interesujesz się aromaterapią? Chcesz zadbać o zdrowie w naturalny sposób? W moim gabinecie znajdziesz wiele naturalnych zabiegów, które działają łagodnie, ale skutecznie!

phone:

+48 502 546 206

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in