fbpx
liście mięty - olejek miętowy

Na bóle głowy – olejek miętowy!

Olejek z mięty pieprzowej ma nie tylko silny, wibrujący aromat, ale też wielostronne właściwości lecznicze. To sprawia, że jest bardzo popularny i stanowi fantastyczny dodatek do wielu mieszanek aromaterapeutycznych.

Podstawowym zadaniem olejku z mięty pieprzowej jest odświeżanie, pobudzanie, energetyzowanie i wspomaganie koncentracji. Ale na tym nie koniec! Olejek ten potrafi znacznie więcej: ma działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, przeciwskurczowe i przeciwwirusowe. Do tego ułatwia trawienie (i z tego jest znany najbardziej), zapobiega tworzeniu się guzów, działa napotne i wiatropędnie. Sporo tego, prawda?

Do czego stosuje się olejek z mięty pieprzowej

Wszystko zależy od tego, w jakiej postaci go stosujemy.

  • Jeśli używamy go do aromaterapii – czy to w kominku aromaterapeutycznym, czy też do rozpylania w powietrzu – sprawdzi się jako afrodyzjak, poprawi koncentrację i ułatwi przyswajanie nowych informacji. Przynosi ulgę w infekcjach dróg oddechowych, bo „otwiera” zatoki, pomaga w astmie. Kiedy go wdychamy, uspakaja umysł i uwalnia od lęków, działa też przeciwdepresyjnie. Można go stosować jako pomoc w medytacji, bo zwiększa świadomość intuicyjną. Warto się uciec do olejku miętowego, gdy czekają nas w życiu zmiany, bo pomaga przełamać opór związany z nową sytuacją.
  • Jeśli stosujemy olejek z mięty pieprzowej na skórę, będzie leczył egzemę i łuszczycę. Zmniejszy też bóle i swędzenie skóry. Zwalcza infekcje wirusowe i grzybicze
  • Przyjmowany doustnie, likwiduje nudności i inne problemy trawienne. Działa też na układ pokarmowy rozkurczowo i antyseptycznie.

No dobrze, ale co z bólami głowy? Otóż, olejek miętowy rzeczywiście potrafi sobie z nimi radzić: łagodzi najskuteczniej te bóle głowy, które się biorą z napięcia lub łączą się z niedrożnymi zatokami. Jednak wiele osób twierdzi, że olejek miętowy pomaga im także w migrenie czy bólu głowy ze zmęczenia.

Aktywnym składnikiem olejku z mięty pieprzowej jest mentol – stanowi ok 40 proc. masy olejku. I to właśnie mentol potrafi zmniejszać intensywność bólu migrenowego. Jedno z badań wykazało, że użycie żelu o zaledwie 6 procentowej zawartości mentolu zmniejsza intensywność bólu już w ciągu dwóch godzin.

świeże liście mięty - materiał na olejek miętowy

W jakiej postaci występuje olejek miętowy?

Postaci ma tyle, co zastosowań – czyli całkiem sporo. Olejek z mięty pieprzowej można stosować jako olejek do masażu. Może być dodatkiem do różnych maści i pasty do zębów, albo składnikiem mleczka kosmetycznego czy płynu do płukania jamy ustnej i gardła. Można go stosować do kąpieli i inhalacji na gorącej wodzie, można używać do typowej aromaterapii, ale i do spryskiwania. Można go także spożywać, czy to w napoju orzeźwiającym lub herbatce, czy w postaci kropli miętowych (na łyżce cukru) – ale do doustnego stosowania nadają się raczej suszone liście, niż olejek jako taki. W sklepach ze zdrową żywnością można dostać miętowe kadzidełka.

W jaki sposób stosować olejek miętowy, by pomógł na ból głowy?

Oto pięć konkretnych recept na zastosowanie olejki miętowego, kiedy boli Cię głowa:

  1. Wdychaj miętowe opary. Wlej do miski gorącą wodę i dodaj do niej 3-7kroplek olejku miętowego. Pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem, by opary nie uciekały na boki, zamknij oczy i nosem wdychaj miętową parówkę. Inhalacja powinna trwać do najmniej dwie minuty. Jeśli Twój ból głowy związany był z zatokami, taka inhalacja może go skutecznie przegonić, udrażniając drogi oddechowe.
  2. Dodaj olejek do kąpieli. Wystarczy dosłownie kilka kropel olejku na wannę wody – taka kąpiel podziała relaksująco. Przyciemnij światło, zapal świece i zanurz się w wodzie na kwadrans. Kąpiel z olejkiem miętowym sprawdzi się najlepiej w bólach głowy, związanych ze stresem, napięciem i zmęczeniem.
  3. Dodaj olejek miętowy do olejku do masażu. Olejek miętowy pozytywnie działa na skórę, ale zanim wejdzie z nią w kontakt, musi zostać rozcieńczony olejkiem bazowym. Możesz dodać 2-3 krople olejku miętowego do łyżki oleju ze słodkich migdałów lub podgrzanego oleju kokosowego – ale jeśli nie masz pod ręką żadnego wyszukanego olejku, możesz użyć po prostu oliwy z oliwek. Zanurz czubki palców w mieszance i masuj skronie, podstawę czaszki i kark. Taki masaż pomoże na klastrowy i napięciowy ból głowy. Według badań, napięciowe bóle głowy są często związane ze skurczami mięśni w tych okolicach. Są też badania, które dowodzą, że 30 minutowy masaż skroni i karku znosi ból głowy w ciągu 24 godzin.
    Dla pewności jednak, zanim użyjesz mieszanki do masażu, najpierw zrób test alergiczny: posmaruj odrobiną oleju z olejkiem miętowym skórę na wewnętrznej stornie łokcia i odczekaj 24-48 godzin. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie skóry – śmiało, możesz masować skórę!
  4. Wypij miętową herbatkę. W zasadzie nie powinno się przyjmować olejku miętowego doustnie, ale można wypić herbatkę z liści mięty (suszonych lub świeżych) czy dodać świeże liście mięty do napoju orzeźwiającego. Według badania sprzed kilku lat, picie miętowych napojów pomaga obudzić uwagę i bystrość umysłu.
  5. Napełnij zapachem powietrze. Ta metoda sprawdza się w napięciowych i klasterowych bólach głowy. Można wąchać olejek miętowy bezpośrednio z buteleczki, ale lepiej się sprawdza wkroplenie 3-6 kropel do kominka aromaterapeutycznego. Możesz także pokropić kilkoma kroplami olejku chusteczkę czy kawałek bawełnianej tkaniny i położyć tak nasączony materiał koło siebie. Unikaj jednak stosowania miętowych kadzidełek, bo dym może wzmóc ból głowy.

Bądź jednak ostrożna, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią: używanie olejku miętowe nie zostało zbadane pod kątem bezpieczeństwa w przypadku kobiet ciężarnych czy karmiących. Olejku nie powinny też wdychać niemowlęta.

liście mięty w koszyczku - olejek miętowy

Czy ze stosowaniem olejku miętowego wiąże się jakiekolwiek ryzyko?

Olejek z mięty pieprzowej jest generalnie bezpieczny i dobrze tolerowany. Jest jednak możliwe wystąpienie pewnych skutków ubocznych, związanych z jego stosowaniem.

  • Przyjmowany doustnie, może wywoływać intensywną zgagę, ale picie herbatek miętowych jest pod tym kątem bezpieczniejsze, niż spożywanie olejku.
  • Unikaj olejku miętowego, jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym lub cierpisz na kamienie żółciowe.
  • Nie stosuj mięty w żądnej postaci, jeśli miewasz notoryczne zgagi.
  • Spożywanie olejku miętowego nie jest wskazany osobom, mającym problemy z nerkami (wolno go jednak wdychać).
  • Omijaj olejek miętowy, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę lub alergię na miętę.
  • Ostrożnie zażywaj olejek miętowy, jeśli bierzesz jakieś leki. Olejek może spowalniać ich wchłanianie.
Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share