Olejki eteryczne na kaszel czyli aromaterapia w przeziębieniu
Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych często można zrezygnować z leczenia chemicznymi lekami!
Olejki eteryczne są naturalnym środkiem, wspomagającym walkę z różnymi przypadłościami. Pozyskuje się je z roślin. Zazwyczaj olejki stosuje się wspomagająco, obok terapii medycyny konwencjonalnej. Ale często się okazuje, że same olejki także dają radę! Aromaterapia, polegająca na wdychaniu oparów zawierających olejki eteryczne, jest skuteczna zwłaszcza w leczeniu kaszlu. Jakie konkretnie olejki pomogą?
Olejek eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy jest znany z tego, że potrafi rozprawiać się z kaszlem w takich schorzeniach, jak zapalenie gardła, oskrzeli czy zatok. Badania wykazały, że olejek ten wspiera naturalną odporność organizmu, bo pomaga błonom śluzowym oczyszczać się z bakterii. Działa też jak środek zmniejszający wydzielanie flegmy. Jego działanie jest na tyle skuteczne, że naukowcy sprawdzają, czy nie okaże się skuteczny jako środek o działaniu przeciwgruźliczym! Olejek eukaliptusowy wchodzi zresztą w skład wielu leków przeciw przeziębieniowych, stosowanych jako kropelki czy maści do nacierania. Badania potwierdzają, że dzięki działaniu olejku eukaliptusowego, dzieci z infekcją śpią lepiej w nocy, mniej kaszlą i lepiej odkrztuszają. Wpuść 12 kropli tego olejku do ¾ szklanki gorącej wody i wdychaj opary – trzy razy dziennie.
Olejek cynamonowy
Cynamon nadaje się nie tylko do przyprawiania pieczonych jabłek. Jest znany także jajo lek na zapalenie oskrzeli. Badania wykazały, że potrafi zatrzymywać wędrówkę i namnażanie bakterii w drogach oddechowych, jeśli jest wdychany np. razem z parą wodną. W czasie przeziębienia najlepiej mieć zawsze włączony dyfuzor z kilkoma kroplami olejku cynamonowego lub regularnie wdychać opary z kilku kropli olejku, rozpuszczonych w misce wody.
Olejek rozmarynowy
Okazuje się, że olejek rozmarynowy wpływa relaksująco na mięśnie w górnej części układu oddechowego. Dzięki temu przynosi ulgę w astmie i innych chorobach, związanych z uczuciem duszności i suchym kaszlem. Możesz wdychać olejek rozmarynowy, rozprowadzony w miseczce gorącej wody lub wymieszać kilka kropli z neutralnym olejem (np. oliwą z oliwek) i posmarować skórę.
Olejek tymiankowy
Tymianek znany jest ze swoich właściwości wykrztuśnych. Nasze babki dodawały go hojnie do rosołu, który serwowały chorym i przeziębionym. Ale olejek tymiankowy potrafi więcej: intensywnie działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Takie działanie ma zarówno sam olejek, jak i jego opary. Aby Ci jednak pomógł walczyć z infekcją, rozprowadź w gorącej wodzie kilkanaście jego kropli i natychmiast wdychaj. Olejek cynamonowy może się cały czas unosić w powietrzu – i działa. Olejek tymiankowy dość szybko wietrzeje.
Olejek z mięty pieprzowej
Wbrew pozorom, mięta pomaga nie tylko na ból brzucha czy zatrucie pokarmowe. Mentol, który tak pozytywnie działa na układ trawienny, wdychany daje uczucie świeżości i łatwości oddechu. Choć niewiele jest badań na temat jego wpływu na układ oddechowy, wdychanie oparów mentolu sprawi, że mniej kaszlesz i masz wrażenie, że ogólnie lżej Ci się oddycha. W dodatku mentol szybko odblokowuje nos, więc zyskujesz dodatkowy „dolot” powietrza. Jak go stosować? Tradycyjnie: kilka lub kilkanaście kropel olejku miętowego rozpuść w misce gorącej wody i wdychaj opary.
Olejek lawendowy
Pomoże Ci, jeśli Twój kaszel jest związany z astmą. Badania potwierdzają, że wdychanie oparów lawendowego olejku relaksuje mięśnie w górnym układzie oddechowym i zmniejsza opór jego ścianek. Olejek lawendowy generalnie działa relaksująco, co może się przydać w chorobie, I lepiej się po nim śpi. Możesz używać go w dyfuzorze, kominku aromaterapeutycznym czy dodać kilka kropel olejku do wanny z ciepłą wodą.
Olejek cyprysowy i olejek muszkatołowy
Oba te olejki zawierają substancję, zwaną kamfen. Cząsteczki kamfenu, kiedy je wdychasz, zmniejszają produkcję wydzieliny w układzie oddechowym. Mniej wydzieliny oznacza mniejszą potrzebę odchrząkania i odkaszliwania zawartości drów oddechowych. Olejek muszkatołowy dodatkowo pomaga rozrzedzić wydzielinę, więc łatwiej jest ją wykrztusić. Olejek muszkatołowy najlepiej wkropl w dyfuzor, a cyprysowy – w miskę z gorącą wodą.
Olejek geraniowy
Nie tylko pięknie pachnie, ale też pomaga w chorobach górnych dróg oddechowych, także w zapaleniu oskrzeli. Jeśli dodasz kilka krople tego olejku do kąpieli albo wkroplisz je do dyfuzora, zauważysz, że kaszlesz rzadziej, a jeśli już zdarzy się napad kaszlu, to jest mniej dokuczliwy. Co więcej, badania wykazały, że osoby, stosujące w infekcjach olejek geraniowy chorują znacznie krócej!
Olejek z bergamotki
Podobnie jak olejek muszkatołowy i cyprysowy, olejek z bergamotki zawiera kamfen. Potrafi więc rozrzedzać wydzielinę w układzie oddechowym oraz zmniejszać jej produkcję. Co więcej, użyty w dyfuzorze czy nawilżaczu powietrza daje naprawdę przyjemny zapach!
Nietypową, ale ciekawą i bardzo skuteczną metodą wykorzystania działania aromaterapii jest Zabieg RAIN DROP. Zabieg ten wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego zdrowia. Więcej o tej nowej technice przeczytasz tutaj: Masaż RAIN DROP.
Interesujesz się aromaterapią? nie przegap więc tych testów:
Olejek z oregano na przeziębienie i grypę – czy naprawdę pomaga?