Nerw błędny – łagodny mocarz
Nerw błędny jest jednym z nerwów czaszkowych. Nerwy te występują w parach i mają niezwykle ważne funkcje: łączą mózg z innymi obszarami ciała. Bez nich mózg by zwyczajnie nie wiedział, co dzieje się poza nim samym.
Nerwy czaszkowe różnią się między sobą obszarem działania i – nazwijmy to tak – specjalizacją. Niektóre wysyłają do mózgu informacje sensoryczne (czuciowe), czyli te dotyczące zapachów, widoków, smaków i dźwięków. Inne kontrolują ruch różnych mięśni i funkcję niektórych gruczołów – czyli odpowiadają za funkcje motoryczne.
Na co wpływa nerw błędny
Niektóre nerwy czaszkowe mają funkcje czuciowe albo motoryczne, inne mają obie. Nerw błędny jest właśnie jedną z tych potężnych struktur, które działają w obu strefach. Odpowiada między innymi za:
- trawienie
- tętno
- oddychanie
- aktywność sercowo-naczyniową
- czynności odruchowe, takie jak kaszel, kichanie, połykanie i wymioty
Ze względu na tę różnorodność funkcji, zwany bywa też nerwem pneumogastrycznym – ponieważ kontroluje oddychanie i trawienie. Stanowi pomost między jelitami a mózgiem, odgrywając główną rolę w tym, co naukowcy nazywają osią jelito-mózg. To najdłuższy nerw czaszkowy w Twoim organizmie: biegnie od pnia mózgu do części okrężnicy – czyli DOSŁOWNIE od początku do końca Twojego organizmu (nie licząc kończyn).
Jakie są funkcje nerwu błędnego
Funkcje czuciowe nerwu błędnego dzielą się na dwa elementy:
- Komponenty somatyczne – czyli odczucia ze skóry lub w mięśni.
- Komponenty trzewne – czyli odczucia z narządów wewnętrznych.
Zobacz, za ile funkcji odpowiada nerw błędny:
- dostarcza informacji o odczuciach somatycznych dla skóry za uchem, zewnętrznej części przewodu słuchowego i niektórych części gardła
- dostarcza informacji o odczuciach trzewnych w krtani, przełyku, płucach, tchawicy, sercu i większości przewodu pokarmowego
- odgrywa niewielką rolę w odczuwaniu smaku w pobliżu nasady języka
- stymuluje mięśnie gardła, krtani i podniebienia miękkiego, czyli mięsistego obszaru w pobliżu podniebienia
- stymuluje mięsień sercowy, co pomaga obniżyć tętno spoczynkowe
- stymuluje mimowolne skurcze w przewodzie pokarmowym, w tym w przełyku, żołądku i większości jelit, co umożliwia przemieszczanie się pokarmu przez przewód pokarmowy.
Problemy z nerwem błędnym
Uszkodzenie lub zła praca nerwu błędnego może skutkować bardzo różnymi objawami. Może wywoływać, na przykład:
- trudności w mówieniu
- utratę lub zmianę głosu
- trudności z połykaniem
- utratę odruchu wymiotnego
- niskie ciśnienie krwi
- wolne lub nieregularne bicie serca
- zmiany w procesie trawienia
- nudności lub wymioty
- wzdęcia lub ból brzucha
- lęk u osób z problemami z oddychaniem lub z chorobami serca
- gastroparezę, czyli spowolnione opróżnianie żołądka oraz łączące się z tym uczucie sytości wkrótce po rozpoczęciu posiłku, utrata apetytu, refluks, bóle brzucha; w zaawansowanej gastroparezie mogą się pojawić wymioty niestrawionym pokarmem kilka godzin po jedzeniu
- dzwonienie w uszach
- obniżenie nastroju
- nadmierne pocenie
Problemem jest zarówno zbyt małe, jak i za duże napięcie nerwu błędnego. Dobre napięcie nerwu błędnego zapewnia organizmowi sprawne mechanizmy hamujące. Dlaczego to ważne? Układ nerwowy posiada dwie funkcje: aktywizująca i hamującą. Jedna część przyspiesza akcję serca, druga ją spowalnia. Jedna podnosi ciśnienie, druga je obniża. Na co dzień bardziej aktywna jest część pobudzająca, a stres i emocje takie jak złość, gniew i lęk oraz wieczny pośpiech stymulują ją dodatkowo. Efekty? Organizm jest w stanie ciągłej mobilizacji, krew krąży szybciej, serce szybciej bije, ciśnienie jest podwyższone, mięśnie są bardziej napięte, żołądek produkuje więcej soków trawiennych, gorzej ukrwione są jelita i skóra. Z tą podwyższoną mobilizacją trzeba coś zrobić, inaczej zaczniesz chorować.
Jak równoważyć pracę nerwu błędnego
Aby poprosić organizm o zwolnienie obrotów trzeba zwiększyć napięcie nerwu błędnego – bo jak już wiesz, zapewnia on uruchomienie mechanizmów hamujących. W jaki sposób można to osiągnąć? Metod jest kilka, na przykład :
- techniki oddychania przeponowego
- zanurzenie w bardzo zimnej wodzie
- joga
- długi serdeczny śmiech (i odwrotnie, stymulowanie nerwu błędnego często wywołuje atak śmiechu)
- rozmyślanie na temat bliskich więzi społecznych (to nie tylko poprawia napięcie nerwu błędnego, ale też zwiększa pozytywne emocje)
- śpiewanie, nucenie, murmurando (czytaj dalej, to zrozumiesz, dlaczego)
- płukanie gardła z gulgotaniem. Tak! Dobrze widzisz. Nerw błędny biegnie przez krtań, gdzie kontroluje ruch fałdów głosowych i jest połączony z mięśniami z tyłu gardła. Płukanie gardła z gulgotaniem aktywuje mięśnie z tyłu gardła, co z kolei aktywuje nerw błędny. Codziennie pod prysznicem nabierz w usta tyle wody, ile tylko możesz, przechyl głowę, by woda wlała się do gardła i gulgocz głośno przez minutę. Gulgotanie cicho da tylko połowę efektu. Po wszystkim wodę wypluj.
Technika Bowena jest najlepszym narzędziem pracy z nerwem błędnym
Podczas terapii Bowena aktywowany jest nerw błędny, tzn, żwiększa się jego napięcie. To z kolei powoduje aktywację systemu hamowania w układzie nerwowym. Organizm może przejść w fazę wypoczynku, gojenia, spokojnego trawienia i naprawy uszkodzeń. Pod wpływem terapii Bowena organizm niemal natychmiast przełącza się z trybu „walcz i uciekaj” w tryb „odpocznij i naprawiaj”. Technika Bowena jest katalizatorem tego przełączenia.
Nic więc dziwnego, że w trakcie sesji ludzie szybko popadają w stan głębokiego odprężenia lub zasypiają. Albo ziewają i zaczyna im burczeć w brzuchu. Organizm przestaje w końcu być w pogotowiu., a opisane wyżej problemy zaczynają znikać.
Ciało jest wdzięczne za przełączenie w tryb odpoczynku i naprawy. Długotrwała stymulacja dużo je kosztuje. Ale choć wyłączenie trybu „walcz i uciekaj” jest natychmiastowe, samonaprawa, która się dzięki temu zaczyna, może trochę potrwać. W sumie zależy to od stanu, w jakim jest Twoje ciało oraz tego, jak długo trwało w napięciu. Trzeba też pamiętać, że kiedy jesteśmy starsi, odpowiedź nerwu błędnego staje się słabsza i organizm może potrzebować większej liczny zabiegów, by całkowicie przełączyć się w fazę naprawy. Ale spokojnie – w końcu przełączy się każdy.
Interesują Cię zagadnienia, związane z medycyną naturalną i terapią Bowena? Nie przegap więc tych tekstów:
Zespół jelita drażliwego można leczyć naturalnie!
Menopauza — jak sobie pomóc i złagodzić objawy
Technika Bowena – dlaczego jest taka skuteczna?
Zaburzenia hormonalne – co na nie pomaga?
Ciąża: ułożenie potylicowe tylne – technika Bowena pomoże!
Niepłodność – gdy nie masz szans na dziecko