fbpx
refleksologia

Refleksologia – na co pomaga?

Ta starożytna technika naturalnego uzdrawiania sprawdza się w wielu zdrowotnych problemach. Służy też urodzie!

Refleksologia jest rodzajem specjalnego masażu. Polega na aplikowaniu ucisku o różnym natężeniu, nakierowanego na określone punkty na ciele. Mapa masowanych punktów bazuje na przekonaniu, że są one połączone z określonymi narządami wewnętrznymi, układami fizjologicznymi lub częściami ciała. Najczęściej zabieg refleksoterapii wykonuje się na dłoniach, stopach, twarzy i uszach.

Jak działa refleksologia? Jest kilka teorii, które próbują wyjaśnić jej skuteczność.

Starożytna medycyna chińska i refleksologia

Na przykład, chińska starożytna medycyna odwołuje się do pojęcia Chi, czyli życiowej energii lub energii witalnej. Energia ta krąży w organizmie każdego z nas i jej przepływ jest swobodny. Jednak stres lub problemy zdrowotne sprawiają, że energia jest blokowana i krążyć nie może. To powoduje brak harmonii i nierównowagę w organizmie, co z kolei wywołuje lub pogłębia różne choroby. Zabieg refleksologiczny ma za zadanie te blokady usunąć i przywrócić swobodny przepływ energii. Dzięki temu energia może dopłynąć tam, gdzie jest potrzebna i zapoczątkować procesy zdrowienia.

Nowoczesne teorie na temat refleksologii

Ale są i nowożytne wyjaśnienia. Brytyjscy naukowcy w latach 80. zeszłego stulecia odkryli, że położone na skórze punkty są za pomocą nerwów połączone z organami wewnętrznymi. Zauważyli także, że cały ludzki układ nerwowy reaguje na bodźce zewnętrzne – włącznie z dotykiem. Precyzyjnie zaaplikowany, dotyk refleksoterapeuty może działać na system nerwowy łagodząco, tonizująco i równoważąco.

Niektórzy naukowcy uważają, że mózg kreuje odczucie bólu jako doświadczenie subiektywne. Oznacza to, że każdy inaczej reaguje na bodźce i w innych warunkach „kreuje” odczucie bólu. U jednych ból będzie wyłącznie reakcją na fizyczne uszkodzenie tkanek, ale u innych „kreowanie” bólu może być reakcją mózgu na stres czy przeżycia emocjonalne. Dotyk refleksoterapeutyczny likwidowałby wtedy ból poprzez niwelowanie napięcia, stresu i łagodzenie emocji.

Refleksologia – jakie daje korzyści?

Działanie refleksologii łączy się z wieloma pozytywnymi efektami. Korzyści, jakie daje stymulacja punktów refleksoterapeutycznych to:

 • redukcja stresu i napięcia, natychmiastowe odprężenie
 • zmniejszenie lub zniesienie stanów lękowych
 • poprawa nastroju
 • poprawa odporności, sprawniejsze działanie układu immunologicznego
 • zmniejszenie bólu
 • lepsze krążenie krwi i limfy
 • sprawniejsze procesy oczyszczania organizmu
 • ogólne wrażenie lepszego samopoczucia
 • lepszy sen
 • wyrównanie hormonalnych zaburzeń
 • zniwelowanie bólu pleców
 • poprawa trawienia
 • poprawa płodności
 • lepsza praca zmysłów (np. poprawa wzroku)
 • zniwelowanie wypadania włosów
 • zmniejszenie objawów menopauzy, włącznie z najuciążliwszym – czyli uderzeniami gorąca
 • refleksoterapia twarzy sprawia że skóra staje się jędrniejsza i ma ładniejszy koloryt , wygładza zmarszczki i daje efekt lekkiego liftingu.

Refleksologia – leczy czy nie leczy?

Medycyna klasyczna nie jest pewna skuteczności refleksologii, bo – jak na razie – nie ma zbyt wielu badań, potwierdzających działanie tej metody. Ale badania to jedno, a osobiste doświadczenia pacjentów to zupełnie inna sprawa – a wiele korzystających z refleksologii osób bardzo sobie chwali jej działanie. Dlatego lekarze zalecają korzystanie z refleksologii jako metody pomocniczej, wspierającej ogólne dobre samopoczucie, przynoszącej ulgę w bólu oraz pomagającej redukować symptomy chorobowe.

To, że nie ma zbyt wielu badań, nie oznacza, że w ogóle nie potwierdzono działania refleksologii. Przeciwnie, znaleźli się badacze, którym udało się wykazać, że metoda ta daje konkretne korzyści:

 • w 2011r badanie, zafundowane przez National Cancer Institute i przeprowadzone przez College of Human Medicine, Michigan State University, East Lansing, wykazało, że refleksologia pomaga chorym na raka piersi kobietom. Kobiety poddawały się zabiegom refleksoterapeutycznym w czasie chemioterapii. Refleksoterapia poprawiała ogólne samopoczucie chorych, poprawiała też głębokość ich oddechu.
 • Eksperci z Division of Behavioral Medicine, California Graduate Institute, Los Angeles, przyglądali się wpływowi refleksoterapii na samopoczucie kobiet, cierpiących na PSM (pre-menstrual syndrome czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego). Kobiety poddawały się zabiegom na dłoniach, stopach i uchu. Po ok. dwóch miesiącach regularnych zabiegów kobiety zauważały znaczną poprawę i doświadczały zdecydowanie mniej symptomów PMS.
 • W 2000r naukowcy z USA obserwowali efekty półgodzinnego zabiegu refleksologii stóp, aplikowanego cierpiącym na raka płuc pacjentom. Chorzy zauważyli, że obniżył się u nich poziom lęku, związany z chorobą.
 • W 2014 r na Mazandaran University of Medical Sciences w Sari w Iranie badano grupę chorych, poddawanych operacji serca. Chorym wykonano 20-minutowy zabieg refleksologii stóp, raz dziennie przez 5 kolejnych dni. W efekcie, chorzy zauważyli obniżenie stresu i wyraźne zmniejszenie lęku oraz ogólną poprawę samopoczucia.

Czy refleksologia jest bezpieczna?

Tak! I na tym właściwie można by zakończyć ten rozdział 🙂 Zabiegowi refleksologii mogą poddać się osoby, cierpiące na właściwie każdą chorobę lub z każdym problemem zdrowotno-kosmetycznym. Refleksologia jest ogólnie odprężająca i kompletnie nieinwazyjna. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy, związane z Twoim stanem zdrowia, zawsze możesz przed terapią refleksologiczną zasięgnąć opinii lekarza.

Bądź jednak ostrożna, jeśli jesteś w ciąży – zwłaszcza zaawansowanej. Czasem ucisk różnych punktów na ciele może pobudzić skurcze.

Czasem ludzie meldują, że po zabiegu refleksoterapeutycznym czują się lekko oszołomieni, mają uczucie lekkiej głowy i są emocjonalnie wrażliwsi – ale te efekty szybko mijają.

Zabieg holistyczny

Warto wiedzieć, że refleksoterapia jest zabiegiem holistycznym, czyli traktującym człowieka jak skomplikowany twór, stanowiący połączenie ciała, emocji, umysłu i duszy. Terapeuta podczas zabiegu nie robi go pod kątem jednego, konkretnego organu – a właściwie nie tylko w ten sposób. Raczej ma na celu usprawnienie pracy całego organizmu, bo każdą dolegliwość należy rozpatrywać w kontekście całego układu. Terapia uciskowa ma na celu wywołanie takich reakcji fizjologicznych, które będą stymulować procesy samoleczenia.

 

Recommend
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIN
 • Pinterest
Share